Úvod
Mačkovité šelmy
Vitajte na mojej stránke. Mačkovité šelmy sú moje obľúbené zvieratá. Preto o nich robím stránku.
Mačkovité (lat. Felidae) sú čeľaď cicavcov z radu mäsožravcov.
Charakteristika
Druhy sú veľké až stredne veľké s krátkou širokou lebkou. Majú špecializovanú dentíciu. Prvé črenové zuby v oboch čeľustiach a horná stolička bývajú veľmi malé alebo neexistujú, takže celkový počet zubov je 32–26. Najlepšie vyvinuté sú očné zuby a trháky (horný posledný črenový a spodná stolička). Predné nohy sú viacsmerne pohyblivé a používajú sa na chytanie koristi a lozenie po stromoch. Všetky mačkovité, okrem geparda, majú veľmi ostré hákovité pazúry zaťahované do osobitných pošvičiek na konci prstov (aby sa zabránilo ich otupovaniu pri chôdzi).
Ich pohyb je ľahký, pružný, vedia dobre skákať. Väčšinou žijú na zemi, ale lezú aj po stromoch. Chytajú iba živú korisť, zvyčajne mohutným skokom. Jedine gepard, jeden z najrýchlejších bežcov medzi cicavcami, beží za korisťou.
Živia sa drobnými hlodavcami a vtákmi (menšie druhy) až veľkými párnokopytníkmi a nepárnokopytníkmi.
Rozmnožujú sa pravidelne, každoročne, tiger a niektoré spravidla menšie druhy sa rozmnožujú s prestávkami viacerých rokov. Počet mládať je veľmi rôzny, zvyčajne 2–6. Gravidita je krátka (pri tigrovi napríklad okolo 100 dní). Pri chove v zajatí nechajú chovatelia aj spáriť rozličné mačacie druhy (Iba veľké mačky s veľkými a malé s malými), takže sa z mláďata stane tzv. mačací hybrid.
Zo samca tigra a levice môže takto vzniknúť tigon.
Rozšírenie
Mačkovité žijú v Európe, Ázii, Afrike a (celej) Amerike. Podčeľaď pantery žije v Ázii, Afrike, Amerike. Podčeľaď/Rod rysy žije v Ázii, Európe a Severnej Amerike, karakal v Afrike a juhozápadnej Ázii a ostatné rody podčeľade mačiek spravidla žijú na všetkých kontinentoch.